spacer
         Vitajte na neoficiálnej stránke FC OZEX SOLIVAR 1
  1
logo 1
1
header
navigation
Štatistiky
footer
Pokúšajú sa vzkriesiť solivarský futbal

Minuloročné odhlásenie futbalových oddielov v prešovskom Solivare zo súťaží vyburcovalo miestnych lokálpatriotov. V areáli FC Ozex Solivar stojí dnes letné kúpalisko, domáci by však boli radi, keby pokračoval aj futbal. Spísali petíciu.

Bývalí hráči, funkcionári a solivarskí lokálpatrioti vytvorili občiansku iniciatívu za zachovanie solivarského futbalu. "Nie sme spokojní s tým, že v zmluve o predaji pozemku nebolo ponechané ako vecné bremeno zachovanie futbalovej činnosti," uviedol pre Korzár predseda petičného výboru Pavol Straka. Podľa jeho slov poslanci, ktorí za odpredaj hlasovali, potvrdili, že tak urobili s vedomím, že futbal v Solivare ostane. Dnes ostala v areáli trávnatá plocha, kluby však boli zo súťaží odhlásené.


Kúpalisko áno, ale chcú aj futbal

"Naším prvým cieľom je, aby sa futbal vrátil na Solivar. Žiadame preto primátora a mestské zastupiteľstvo o zriadenie futbalového ihriska so štandardným vybavením potrebným na uskutočnenie zápasov v mestskej časti Solivar," povedal člen petičného výboru Dušan Harbáč a pokračoval: "Sme radi, že je tam kúpalisko, ale nech jeho majiteľ splní to, čo sľuboval vo svojich predchádzajúcich žiadostiach." Harbáč zdôraznil, že v Solivare pôsobilo desať družstiev a "šport v Solivare je žiaduci". Majiteľ klubu podľa neho mohol avizovať vopred, že sa chystá odhlásiť kluby zo súťaží. "Nech teraz mesto, ktoré mu areál predalo, zabezpečí Solivarčanom futbal," dodal.


Hráva sa aj v malých obciach

Problémom solivarského futbalového klubu bol aj nezáujem divákov. Na zápasy nechodilo ani 50 divákov. Podľa členov petičného výboru to však nie je dôležité, "podstatné je, aby bol futbal zachovaný". Ako tvrdia, počet podpísaných občanov pod petíciu sa vraj blíži k tisícke. Predložiť ju chcú začiatkom februára na výbore mestskej časti, neskôr ju odovzdajú na mestský úrad. S doterajším vedením futbalového klubu pod hlavičkou Ozexu boli signatári petície spokojní. Kto by mal nový futbalový klub financovať, zatiaľ nekonkretizovali: "Aj v malých obciach sa hráva futbal. Sú ľudia, ktorí majú záujem, aby sa futbalový klub obnovil a fungoval."


Je to problém peňazí

Mesto Prešov je myšlienke obnovenia futbalu v Solivare naklonené, problémom sú však financie. "Rešpektujeme záujem fanúšikov futbalu. Aj táto aktivita závisí od peňazí. Sme naklonení takej myšlienke, ktorá bude v čo najmenšej miere závislá od mestského rozpočtu, pretože priority mesta sa v tomto roku týkajú najmä dopravy a konfinancovania projektov EÚ. Primátor niekoľkokrát rokoval s predstaviteľmi FC Ozex. Ich posledná investícia do zveľadenia areálu predstavuje zhruba 1,33 milióna eur (zhruba 40 miliónov Sk). Aj preto nesúhlasia so spätným odkúpením. V tejto chvíli je pre nás najprijateľnejší variant ihrisko na Zimnej ulici," uviedol hovorca mestského úradu v Prešove Michal Kaliňák.


--CHRONOLÓGIA---

2003 Solivarský futbal oslavoval 70. výročie, pri tej príležitosti bol vynovený futbalový športový areál. Od júla začal klub pôsobiť pod hlavičkou FC Ozex. Zároveň sa začalo nahlas hovoriť o tom, že by v areáli mohlo vyrásť kúpalisko so soľankou.

2007 Prešovskí poslanci schválili odpredaj pozemkov s výmerou 29 708 metrov štvorcových a troch budov v športovom areáli Solivar za 19 miliónov Sk (9,31 mil. eur) FC Ozex Solivar, spol. s r. o. Zároveň dali kupujúcemu podmienku, že do roka od podpísania kúpno-predajnej zmluvy musia mať platné stavebné povolenie na výstavbu bazénu.

2008 Spoločnosť Ozex skutočne postavila v areáli soľankové kúpalisko. Futbalové ihrisko zostalo zachované, ale kluby boli odhlásené zo súťaží. Dôvodom bolo finančná neúnosnosť solivarského futbalu, ako aj nízky záujem divákov. Mladí futbalisti prešli zo Solivaru do Ľubotíc a Tatrana Prešov. Zmluvu s mestom posudzoval aj hlavný kontrolór, pričom konštatoval, že v zakotvených podmienkach nebola zmienka o zachovaní futbalového klubu.

Zdroj: Korzár
footer
Fotogaléria
footer
Anketa
footer
Partneri
Neoficiálna stránka najstaršieho futbalového klubu na Slovensku
FanSite HK LK Prešov

Naša ikonka

FanSite OZEX-u Solivar
Ak chcete vymeniť ikonku alebo banner, kontaktuje nás TU
footer
Copyright 2005 - www.fcozex.szm.sk - All Rights Reserved | Nastaviť túto stránku ako domovskú
Register Forgot Pass?